Na liście z wyprawką do żłobka i przedszkola znajdują się kapcie, ubrania na zmianę, wilgotne chusteczki. Przypuszczamy, że nie będziesz się długo zastanawiać, co z tych rzeczy zapakować dziecku do przedszkolnego worka. Wiemy jednak, że problematyczną kwestią dla rodzica staje się dobór zestawu do spania. Wytyczne placówek sztywno podają suche informacje: koc, poduszka, prześcieradło. My podpowiadamy, w czym Twojemu maluchowi będzie najwygodniej podczas leżakowania w przedszkolu i żłobku.
Leżakowanie w przedszkolu i żłobku – jak się odbywa?
Przedszkola różnie rozwiązują kwestie spania w ciągu dnia. Usypiają wszystkie dzieci lub tylko niektóre. Czasem w placówce nie praktykuje się drzemek albo są one tylko w młodszych grupach. Dzieci leżakują na kocach, materacach, z pościelą lub bez. Niektóre maluchy zasypiają w piżamach, inne rozbierają się z wierzchnich ubrań, a kolejne – kładą się tak jak stoją (to z reguły dotyczy największych śpiochów – tych, co zasypiają praktycznie na stojąco).
Problem masz częściowo z głowy, jeśli wybrane przez Ciebie przedszkole poda preferowany rozmiar pościeli, koca i prześcieradła (uzależniony od wielkości leżaczka). Łatwiej wtedy wybrać spośród tysiąca możliwości.
Jeśli nie posiadasz takich informacji, dopasuj wyprawkę do leżakowania do potrzeb swojego dziecka. Z doświadczenia wiemy, że w placówkach jest bardzo ciepło, dzieci leżakują w ubraniach, więc wystarczy cienka kołdra, delikatny koc lub nawet samo prześcieradło. I oczywiście podusia do przytulania, zawsze w ulubione zwierzątka, kwiatki lub wzory.
Kupić, czy nie kupić?
Wątpliwości co do tego, czy szykować zestaw do leżakowania mają te mamy, których dziecko na jakiś czas przed pójściem do przedszkola zrezygnowało ze spania w dzień. Zdarza się jednak tak, że intensywne zajęcia w grupie, moc wrażeń i nowe otoczenie sprawiają, że mały przedszkolak śpi dwie bite godziny, podczas gdy w domu nie położy się nawet na minutę.
Jaki zestaw na leżakowanie dla przedszkolaka wybrać?
Niezależnie od tego, czy i jak panie wychowawczynie wspierają w zasypianiu, po stronie rodzica jest zapewnienie dziecku komfortowych tekstyliów do ucięcia popołudniowej drzemki w placówce.
Zespół Babybaj wspiera rodziców w wyborze rozwiązań, które gwarantują dziecku przyjazne warunki do odpoczynku dziennego w przedszkolach i żłobkach.
Dlatego dla mam „pierwszaków” przygotowaliśmy garść wskazówek dotyczących doboru wyprawki do leżakowania.
- Ustal, czy zestaw tekstyliów do leżakowania dostarczasz Ty, czy zapewnia go przedszkole.
- Jeśli to Ty odpowiadasz za wybór zestawu, dowiedz się:
- Jakie rozmiary i grubości tekstyliów polecają panie przedszkolanki? Jeśli nie ma sztywnych wytycznych – wybierz wariant optymalny do wzrost, preferencji i przyzwyczajeń Twojego szkraba.
- Jaka temperatura panuje w pomieszczeniu do leżakowania?
- Jak często pościel jest oddawana do prania? Z reguły rodzic zabiera brudny zestaw do prania raz w tygodniu – wybierz takie rozmiary i rodzaj materiałów, które w poniedziałek rano gotowe będą na powrót do przedszkola! Uwaga! Odpadają giga wielkie i ciężkie koce, które schną trzy dni albo i dłużej!
3) Wybierz pościel z tkaniny naturalnej. Najlepiej ze 100% bawełny z certyfikatem OEKO-TEX standard 100 w klasie 1. Tego typu tkanina jest w pełni bezpieczna dla dziecka – nie zawiera pestycydów, chlorofonoli, formaldehydu i alergizujących barwników. Dbamy o komfort Twojego dziecka, dlatego szyjemy tylko z materiałów w pełni bezpiecznych.
4) Gdy Twój maluch jest alergikiem, wybieraj tkaniny, które nie powodują alergii, uczuleń i podrażnień.
5) Jeśli kupujesz komplet pościeli z wypełnieniem:
- dla przedszkolaków w wieku 2-5 lat – wybierz rozmiar 100x135cm z poduszką 40x60cm.
- dla dzieci uczęszczających do żłobka, w wieku 0-2 lata – wybierz rozmiar 75x100cm z poduszką 30x40cm.
Autorskie wzory Babybaj inspirowane są naturą, a pościel wypełniamy antyalergiczną włókniną silikonową.
Nasz komplet pościeli przysporzy Twojemu dziecku miłych chwil odpoczynku od przedszkolnych wyzwań. Twój skarb poczuje się jak w ramionach mamy i błogo zaśnie na popołudniową drzemkę w przedszkolu.
6) Jeśli zdecydujesz się na zakup kołdry, wybierz całoroczną. Z reguły w salach przedszkolnych temperatura wynosi ponad 22 stopnie, więc taki wariant wystarczy, by przyjemnie otulić Twojego maluszka.
7) Nie wybieraj grubych kocy akrylowych. Wystrzegaj się tkanin syntetycznych oraz sztucznych domieszek (poliester, policoton, nylon). Zamiast odpocząć – dziecko zmęczy się, przegrzeje i będzie rozdrażnione.
8) Alternatywnym rozwiązaniem jest wybór samego koca do leżakowania. Koniecznie sprawdź, czy całość jego składu stanowią tkaniny naturalne. Nasze kocyki zawierają 50% bambusa i 50% bawełny. Praktycznie, lekko i antyalergicznie. I malucha, i starszaka komfortowo okryje nasz koc bambusowy w rozmiarze 80x100cm w ażurowy splot w serduszka. Jest miękki i delikatny, długo zachowuje czystość i świeżość, a złożysz go w niewielkie zawiniątko. To jeden z najlepszych wyborów, jakie polecamy popełnić podczas szykowania wyprawki dla Twojego przyszłego przedszkolaka.
9) Jeśli dziecko lubi spać z poduszką, włącz ją w zestaw do leżakowania. Szczególnie, gdy za okrycie wybierasz sam koc. Poduszka bawełniana prostokątna jest płaska, miła w dotyku i ma na stałe wszyte oddychające wypełnienie – antyalergiczną włókninę silikonową. Te same wzory dostępne są w obu rozmiarach, więc gdy w żłobku dziecko pokocha nadruk z wielorybami (rozmiar poduszki 30x40cm), bez problemu kupisz mu do przedszkola większy wariant z ulubionymi zwierzakami (poduszka 40x60cm). Naszą poduszkę upierzesz w całości w pralce – bez żadnego szwanku (i dla niej i dla pralki). Lubisz praktyczne rozwiązania? 🙂
10) Twoje dziecko stale się przegrzewa, a wszystkie kołdry i koce tego świata są z nim na bakier? Mimo to maluch lubi podczas drzemki okryć się czymś, co da mu otuchę na resztę dnia? Wypróbuj nasz otulacz bambusowy 100x120cm. Szyjemy go z 100% bambusa z Certyfikatem OEKO-TEX Standard 100 w klasie 1. Jest lekki jak piórko, delikatny jak mgiełka i zdobiony chwostami (dzieci lubią podskubywać je przy zasypianiu). Według nas jest to najlepszy sposób na wyciszenie dziecka, które niekomfortowo czuje się pod standardową kołdrą i kocem.
Mamy nadzieję, że zebrane przez nas wskazówki, dotyczące zakupu wyprawki do leżakowania w przedszkolu i żłobku, pomogą Ci skompletować praktyczny zestaw dla Twojego dziecka. Zależy nam na tym, abyś wiedziała, że dokonujesz najlepszych wyborów dla swojego dziecka.